O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Cel inicjatywy
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
O programie
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Szkoła Podstawowa w Słupie w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie 30 000 zł, za które zakupiono poniższy sprzęt:
drukarkę 3D,
laptop,
aparat fotograficzny,
statyw do aparatu,
gimbal,
mikrofon,
zestaw oświetlenia,
mikroport,
zestaw do programowania mikrokontrolerów,
stację lutowniczą,
pięć filamentów do drukarki 3D,
oprogramowanie Corinth 3D – Biologia Człowieka,
zlew,
szafkę pod zlew,
szafkę kuchenną,
chłodziarko-zamrażarkę.
Wykorzystanie aparatu do rejestrowania imprez szkolnych.
Wykorzystanie programu Corinth 3D w klasie 7
Drukujemy figurę szachową
Kolejna lekcja biologii z Corinth 3D w klasie 7.
Uczniowie klasy 4 i 5 na zajęciach techniki wykonywali pyszne owocowe sałatki. Potem zrobili porządki po kulinarnych wariacjach. Przygotowane smakołyki przechowywali w lodówce. Skorzystali ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratorium przyszłości: zlewu kuchennego i lodówki.
Na lekcji matematyki uczniowie fotografowali obiekty, które miały kształt poznanych na zajęciach figur płaskich i przestrzennych.
Program Corinth 3D
Program Corinth 3D jest aplikacją, dzięki której nasi uczniowie mają szansę zobaczyć różnorakie modele 3D. W ramach lekcji o układzie wydalniczym uczniowie klasy 7 oglądali model nerki. Przy omawianiu układu oddechowego oglądali budowę płuca.
Program Corinth 3D
Uczniowie klasy 5 zgłębiali tajniki budowy komórek oraz zobaczyli jak rośnie grzyb.
Program Corinth 3D
Klasa VI dowiedziała się, co to znaczy, że gady są jajorodne.
Drukujemy w 3D
Szkolenie z drukarki 3D
Nauczyciele naszej szkoły odbyli szkolenie z drukarki 3D.