2 IX 2019r. w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która powitała wszystkich zebranych: rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, drogich uczniów, a w szczególności mieszkankę naszej wsi Panią Janinę Montowską – przedstawicielkę Polskich Dzieci Wojny, ponieważ dzisiejszy dzień poświęcony był również tym, którzy 80 lat temu nie dotarli do szkół z powodu wybuchu II wojny światowej.
Pani Dyrektor życzyła nauczycielom i uczniom, aby ich wspólne działania i wysiłki przyniosły oczekiwane rezultaty. Dodała, że od tego roku szkolnego pracę pedagogiczną i współpracę z Rodzicami usprawni wdrożony dziennik elektroniczny. Ponadto złożyła życzenia owocnej pracy, najlepszych osiągnięć i spełnienia marzeń od Ministra Edukacji Narodowej – Pana Dariusza Piontkowskiego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – Pana Krzysztofa Marka Nowackiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej – Pana Pawła Ciesielskiego.
Dalsza część uroczystości poświęcona była upamiętnieniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…” polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Szkoła Podstawowa w Słupie również podjęła to przedsięwzięcie, a Pani Janina, przekraczając próg naszej szkoły, mogła dokończyć w sposób symboliczny tę drogę. Akcja „Przerwany marsz…” była formą podziękowania i oddania szacunku pokoleniu Polskich Dzieci Wojny, czyli osób urodzonych przed zakończeniem II wojny światowej, za ich życie, za to, co zrobili dla Polski.
Następnie uczennice klasy VI – Sara Karda i Dominika Wojciechowska przedstawiły kilka refleksji dotyczących tragicznych wydarzeń związanych z II wojną światową. Jednym z elementów akcji „Przerwany marsz…” było wysłuchanie Hymnu Polskich Dzieci Wojny.
Z kolei Lena Mierzyńska z klasy V odczytała Apel Polskich Dzieci Wojny o Pokój na Świecie.
Punktem kulminacyjnym spotkania było odśpiewanie 4 zwrotek Hymnu Narodowego. Na zakończenie tej części wręczyliśmy Pani Janinie różę oraz plakat poświęcony akcji #PrzerwanyMarsz, po czym Pani Dyrektor podziękowała Panom: Janowi Kenskiemu, Dariuszowi Kamińskiemu, Piotrowi Ostrowskiemu i Wojciechowi Fiszerowi za wykonane w czasie wakacji remonty i prace, a także sponsorowi za naczynia i sztućce do szkolnej jadalni. Ostatnim punktem tego dnia było przejście uczniów wraz z wychowawcami do klas.

70165269_2139927786307937_253713759808258048_n 69604273_2139928352974547_6000342244798758912_n